Rozdíl mezi ocelovými a hliníkovými snímači

Rozdíl mezi ocelovými a hliníkovými snímači

 

Jsou snímače s velice podobným tvarem, ale s odlišným materiálem těla snímače, ocel nebo hliník. Oba mohou mít podobnou přesnost, opakovatelnost a linearitu ale mají odlišné mechanické vlastnosti, zejména odolnost proti přetížení, úderům a únavě.

 

Pro snížení výrobních nákladů, lze použít různé typy hliníkových slitin, které mají dobré vlastnosti, zejména přesnost, ale jejich nevýhoda vůči ocelové snímačům, je menší odolnost proti rázům a úderům.

 

Hliníkové snímače, v případě překročení stresových hladin, mohou být lehce deformovány a zpravidla se na nich objeví posun signálu. Hliníkové snímače jsou tedy citlivější na mechanickou únavu a dynamické zátěže a jejich životnost je kratší.

Při použití hliníkových snímačů je proto nutné být obezřetný a použít ochranné prvky jako dorazy a vybrat jmenovitou kapacitu větší než bychom vybrali u ocelového snímače.

Hliníkové snímače se převážně používají v aplikacích, kde se počítá s větším počtem snímačů, jelikož cena je důležitý faktor výběru. Možné problémy při jejich aplikacích jsou známé a v návrhu soustavy konkrétní váhy se s nimi počítá.

 

Pro průmyslové aplikace, kde je menší počet snímačů, je bezpečnější použití snímačů ze speciálních ocelí.

 

Je dobré vědět, že existují i jiné materiály s velikou resistencí vůči únavě jako například měď-berylium, které se ale málo používají z důvodu vysoké ceny. Nyní se tyto snímače používají pouze u aplikacích kde dochází k neustálému cyklickému zatěžování snímače, kde u jiných materiálů dochází k dřívější únavě materiálu.