Bezdrátový přenos v zóně 1

 

 POPIS PROJEKTU

V prostorách laboratoře, kde je definována ATEX zóna 1 bylo potřeba přenášet do bezpečné zóny data o měření hmotnosti a tyto data následně na PC v bezpečné zóně logovat. Nicméně nebyli zde udělané kabelové žlaby s prostupy ve zdích a bylo zakázáno vrtat nebo dělat jiné úpravy a zásahy do této laboratoře. Další požadavek byl, aby obsluha viděla údaj o aktuální hmotnosti přímo v této laboratoři s ATEX zónou 1.

 

 ŘEŠENÍ PROJEKTU

Protože se nesměli dělat žádné prostupy ve zdí a nebyli kabelové žlaby, bylo jediným řešením použít bezdrátovou technologii X24/T24. Kde technologie X24 je pro přenos signálu v ATEX prostředí a technologie T24 je pro přenos signálu v bezpečné zóně a obě technologie je možné mezi sebou propojit a kombinovat je mezi sebou.

Laboratorní stůl byl vybavený single point tenzometrickým snímače M190i pro vážení zkoumaných objektů na stole.

ATEX tenzometrický snímač M190i:

ATEX snímač M190i

 

Snímač je zapojený přímo na ATEX bezdrátový vysílač X24-ACMi-SA. Nemuseli se dělat nějaké úpravy nebo natahovat napájení, protože vysílač X24-ACMi-SA se napájí pomocí baterie.

ATEX vysílač X24-ACMi-SA:

ATEX vysílač X24-ACMi-SA

 

Základní vlastnosti vysílače X24-ACMi-SA:

 

Jako zobrazovací jednotka pro obsluhu přímo v laboratoři byl zvolen ruční bezdrátový přijímač X24-HD, který může být umístěn přímo v zóně 1. Obsluha s ním může chodit po místnosti a zobrazovat hmotnost z váhy.

 

ATEX ruční přijímač X24-HD:

ATEX ruční přijímač X24-HD

Základní vlastnosti ručního přijímače X24-HD:

 

Ve vedlejší místnosti, kde je už definovaná bezpečná zóna je PC, kde je požadován sběr naměřených dat. K přijmu signálu je navržen přijímač T24-Bsue, který se připojí přímo do USB počítače. Nemusí se zapojovat do napájení, protože je napájen pomocí USB. Pro logování hodnot je na PC použit program T24LOG100.

 

Přijímací modul T24-Bsue:

Přijímací modul T24-Bsue

Základní vlastnosti přijímacího modulu T24-Bsue pro PC:

 

Krátká video-prezentace systému X24:

 

 

 POUŽITÉ KOMPONENTY: